Pravidla

Hookbruč je volnočasová aktivita a základní povinností každého je dodržovat etiketu, slušné chování a dodržování pravidel. Hráč je povinnen se umět chovat na (nepokřikovat, netelefonovat,...), ale zejména ke hřišti (opustit hřiště v lepším stavu, než když na něj přišel).

Vybavení
Obruč pro každého hráče.
Na hřišti jsou poté: hookbručiště/startovní kolíky, cílové kolíky

Základní
Každý hráč má svoji obruč, obvykle barevně odlišenou od ostatních hráčů. Hra začíná vždy ze základního místa, zvané hookbručiště, které je obvykle značeno – dřevěnými kolíky, kameny, případně jinak. Cílem každého hráče je hodem zahrát obruč do cílového bodu - kolíku (pokud hráč nehodí na cíl prvním hodem, sebere obruč a z tohoto místa hází dále směrem na cíl). Vyhrává hráč, který dané hřiště (6, 9 nebo 18 kolíků) zahraje s nejmenším počtem hodů obručí.

Překážky
Na hřištích lze nalézt různorodé zejména přírodní překážky. Pokud se obruč nachází ve vodní překážce (může být označena červenými/žlutými kolíky), hráč si připočítá jednu trestnou ránu a z nejblišího místa od vodní překážky pokračuje dál k cílovému kolíku.

Chráněné zóny
Plochy s nově zasetou trávou, místa kolem keřů, místa se zákazem vstupu, nová výsadba,... - i takové plochy lze najít na hřišti. Pokud se obruč nachází v této zóně (může být označena modrými kolíky), hráč opatrně vezme obruč a bez trestné rány pokračuje dál k cílovému kolíku.

Hranice hřiště
Hranice hřiště tvoří pomyslné zábrany kolem hřiště (může být značen bílými kolíky), pokud je hráčova obruč za hranicemi hřiště, hráč si přičte jednu trestnou ránu a pokračuje dál směrem k cílovému kolíku.

Hřiště
V hookbruči je každé hřiště jiné. Hookbručové hřiště může mít individuální rozměry. Také délky jednotlivých drah jsou individuální. Obtížnost hřiště určuje takzvaný PAR hřiště – tj. počet hodů na které výkonnostní (dobrý nebo zkušený) hráč zahraje dané hřiště (u začátečníka to bývá obvykle více). Obtížnost jedné dráhy určuje tzv. PAR (3 = hráč s dobrou výkonností by měl zahrát na tři hody, 4 = hráč s dobrou výkonností byl měl zahrát na čtyři hody, atd...).


Jak na to?

Jak na to? - brožura/návod ke stažení ZDE.

Venkovní hry

firefox Hookbruč, minigolf, ruské kuželky, člověče nezlob se, šachy... pouze malý výčet her, které se dají hrát (nejenom) venku a jsou určeny pro děti, dospělé, seniory, prostě pro všechny, kdo chtějí aktivně a zábavně trávit svůj volný čas...

eshop.zahradnizabava.cz